2021-03-10
Niemal każdy, przynajmniej raz zastanawiał się nad tym, co robi tłumacz przysięgły. Nie może to dziwić skoro języki obce są integralną częścią naszej rzeczywistości. Konieczność przełamywania barier językowych sprawia, że jego usługi są poszukiwane przez wiele osób.
Najczęściej nad jego kompetencjami, dywagują jednak Ci z Państwa, którzy mają dylemat odnośnie wybrania właściwego rodzaju tłumaczenia. Bywa nawet, że osoby te płaca dwa razy za to samo. Pokusa otrzymania tańszego przekłady sprawia, że muszą go później uwierzytelnić, co rodzi dodatkowe koszty. Warto więc spojrzeć na to, jakie kompetencje ma tłumacz przysięgły. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim:
Co robi tłumacz przysięgły ?
Spis treści: ukryj
- Sporządzanie i poświadczanie tłumaczeń – dywagacje na temat tego, co robi tłumacz przysięgły warto rozpocząć od esencji jego zawodu. Jest to oczywiście sporządzanie i poświadczanie tłumaczeń wykonywanych przede wszystkim na potrzeby sądów, banków oraz organów administracji publicznej. Osoba ta jest powołana do wykonywania wyżej przedstawionych czynności w obrębie swojej pary językowej. Tłumaczenia przysięgłe nie są jednak jedynie domeną urzędów. Bardzo często wykorzystuje się je także w biznesie, szczególnie gdy mamy do czynienia z bardzo ważnymi dokumentami. Ciekawostką jest fakt, że filolog posiadający uprawnienia tłumacza przysięgłego nie może odmówić wykonania przekładu, który zleca policja, prokuratura lub sąd.
- Uwierzytelnianie tłumaczeń – na wstępie niniejszego artykułu powołaliśmy się na casus osoby, która musi zlecić uwierzytelnienie przekładu wykonanego przez tłumacza nie posiadającego kompetencji do sporządzania przekładów opatrzonych swoja pieczęcią. Tego typu czynności leżą również w gestii tłumacza przysięgłego. To właśnie jego osoba decyduje o naniesieniu w tekście poprawek, czy też zmianie niektórych zwrotów i wyrażeń. Koniec końców to właśnie specjalista, który podpisze dokument będzie odpowiadać za jego treść.
- Tłumaczenia ustne – jednym z zadań tłumacza przysięgłego jest także dokonywanie tłumaczeń ustnych. Dobrym przykładem ich użycia są okoliczności związane ze ślubem zawieranym w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przesłuchiwaniem świadków na komendzie Policji. Ale to nie jedyne sytuacje, gdzie potrzebny jest udział tłumacza przysięgłego. Bywa, że jego usługi zamawiane są przez szpitale lub placówki dyplomatyczne.