Darmowa
WYCENA
dokumentów

Od czego zależy cena tłumaczenia?

Cena tłumaczenia
2022-12-06 Protlumaczenia

Chcąc skorzystać z usług przysięgłego tłumacza najczęściej najpierw   chcielibyśmy poznać jaka jest cena tłumaczenia.

Zaglądając na strony internetowe biur tłumaczeń możemy zauważyć ze ceny tłumaczenia są bardzo zróżnicowane .  

Co w takim razie wpływa na cenę tłumaczenia przysięgłego?

 Wynagrodzenie   tłumacza przysięgłego  określa  ,,Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości” w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego,,  Dokument ten dokładnie określa cenę tłumaczenia przysięgłego  wykonanego na rzecz sądu, prokuratury, policji  oraz organów administracji publicznej.

Wymienione rozporządzenie  wyróżnia 3 grupy językowe. W pierwszej grupie znajdują się języki takie jak  angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Ceny tłumaczenia przysięgłego w przypadku tych języków są  najniższe.

W druga  grupa językowa obejmuje inne języki europejskie  oraz język łaciński. Największy koszt tłumaczenia dokumentów  będzie dotyczył wszystkich języków pozaeuropejskich.

Cena tłumaczenia przysięgłego

Tak jak widać pierwszym kryterium ceny tłumaczenia przysięgłego będzie język.

Nie jest to jedyna zmienna wpływająca na cenę tłumaczenia. Wyżej wymieniowe rozporządzenie określa objętość tak zwanej  ceny rozliczeniowej  tłumaczenia przysięgłego. Zgodnie z przepisami strona rozliczeniowa tłumaczenia zawiera 1125 znaków ze spacjami. W związku z tym koszt tłumaczenia dokumentów będzie zależał od łącznej  ilości znaków. Ważne jest tutaj aby zaznaczyć, że fizyczna strona dokumentu przeznaczonego do tłumaczenia najczęściej nie pokrywa się ze stroną rozliczeniową.  

Ważnym czynnikami  decydującym o cenie tłumaczenia będzie poziom trudności oraz jakość dostarczonych materiałów. I tak cena może zostać podwyższona jeśli  tłumacz przysięgły wykona:

  • tłumaczenie specjalistyczne np. techniczne, medyczne
  • tłumaczenie dokumentu sporządzonego odręcznie
  • tłumaczenie dokumentu, którego odczytanie jest utrudnione ze względu na zniszczenia.   

Ważne jest aby w tym miejscu wyjaśnić, iż stawki określone w rozporządzaniu nie dotyczą   tłumaczeń wykonywanych dla klientów komercyjnych. Tłumacz przysięgły w przypadku klientów komercyjnych ceny tłumaczeń  może ustalić  dowolnie. Koszt tłumaczenia dokumentów dla takiego klienta może być zatem bardzo zróżnicowany.

 

Cena tłumaczenia
Cena tłumaczenia

 

Biorąc po uwagę fakt, iż cena tłumaczenia przysięgłego może być dowolnie ustala przez tłumacza przed podjęciem decyzji o zleceniu tłumaczenia warto poświęcić czas i porównać koszt tłumaczenia dokumentów w kilku biurach.

Masz pytania? Zadzwoń 501-32-7777 lub

Napisz